MPSV chce zpřesnit pravidla dotací a porodné i pro druhé dítě
Praha 1. července (ČTK) - Pravidla pro poskytování dotací na činnost sociálních služeb a problémy s výplatou doplatku na bydlení řeší ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v novelách, jež má ve středu na programu vláda. Kabinet by měl také projednat její návrh na výplatu porodného rodinám i na druhé dítě a rozšíření nároku pro první dítě více rodinám. Vyplývá to z materiálů, jež má ČTK k dispozici.
Poskytování dotací pro sociální služby přechází od ledna 2015 z ministerstva práce a sociálních věcí na kraje. Zákon nově stanoví výši procentního podílu každého kraje na celkovém ročním objemu financí, které na to budou vyčleněny ze státního rozpočtu. Kraje také budou mít povinnost určovat síť sociálních služeb podle aktuálních potřeb svých obyvatel.
Důležitou změnou je i převod inspekce sociálních služeb z úřadů práce do působnosti ministerstva práce a sociálních věcí.
Novela zákona o sociálních službách by také měla obnovit bezplatné poskytování pečovatelské služby pozůstalým manželkám a manželům po účastnících odboje starším 70 let, které bylo k 1. lednu 2014 zrušeno.
Zákon o pomoci v hmotné nouzi řeší doplatek na bydlení, podle návrhu by měl být nově poskytován ubytovnám na prostor, nikoli na počet lidí žijících v jednom bytě. Provozování ubytoven by mělo být vyňato ze živnostenského zákona a nově má být stanovena maximální výše nájemného podle částky v daném místě obvyklé.
Podle připraveného zákona se má zamezit vyplácení doplatků na bydlení do nevyhovujících prostor v nepřiměřené výši. Zpřísnit se má posuzování hmotné nouze pro přiznání doplatku, řízení o něm se má zjednodušit.
Ministryně rovněž navrhuje, aby se od příštího roku rozšířil počet rodin, které budou mít nárok na porodné na první dítě. Koeficient, od něhož se nárok odvíjí, se má zvýšit z 2,4 násobku na 2,7 násobek životního minima. Nově by podle návrhu měly mít nárok na porodné rodiny i na druhé dítě. Úprava se vztahuje i na děti převzaté do trvalé péče nahrazující péči rodičů.
"Využíváme zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."