Ministerstvu pro místní rozvoj spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí se podařil v této oblasti přelomový krok a na konci listopadu roku 2023 společnými silami předložily na Legislativní radu vlády návrh Zákona o podpoře v bydlení, jehož hlavním nositelem je Ministerstvo pro místní rozvoj. Návrh zákona byl v červnu roku 2024 schválen v prvním čtení v Poslanecké sněmovně. Jeho účinnost se předpokládá od července roku 2025. Přijetí zákona, který by v České republice legislativně ukotvil dostupné a sociální bydlení, je jednoznačným krokem vpřed pro zajištění lepší stability a dostupnosti v oblasti bydlení pro osoby, které jsou na trhu s bydlením ohrožené. Návrh zákona cílí nejenom na samotné osoby bez domova, ale i na osoby samostatně pečující o děti, seniory, válečné veterány, oběti domácího násilí a další. Česká republika by tak konečně měla zákonnou oporu pro oblast bydlení, kterou je stále potřeba řešit a rozvíjet.
Kromě legislativních prací na výše zmíněném návrhu zákona se Ministerstvo práce a sociálních věcí zabývalo tématem bydlení a prevence bezdomovectví na mezinárodní a zejména evropské úrovni. Ministerstvo práce a sociálních věcí je aktivním členem Evropské platformy pro boj proti bezdomovectví (EPOCH) a pravidelně se účastní aktivit a zahraničních workshopů, které platforma pořádá pro zajištění přenosu dobré praxe napříč státy Evropské Unie. V loňském roce také došlo v Avilés v rámci španělského předsednictví k podepsání deklarace, která navazuje na Lisabonskou deklaraci z roku 2021. Deklarace si kladou za cíl řešit a eliminovat bezdomovectví v rámci členských států a zlepšit tak i dostupnost bydlení, a to zejména pro osoby, které jsou na trhu s bydlením ohrožené a nemohou si opatřit bydlení vlastními silami.
Dalším posunem je také znovuotevření tématu tzv. „wet houses“ neboli „mokrých azylových domů.“ „Wet house“ je specifickým typem sociální služby, která se poskytuje lidem potýkajících se s neschopností regulovat návykové látky. Tato služba se v zahraničí již běžně poskytuje. I v České republice možnost mokrých azylových domů již existuje, nicméně není příliš využívána. Proto se náš resort rozhodl tuhle variantu zmínit i v samotné novele zákona o sociálních službách. Zmínění mokrých azylových domů je tak součástí poslaneckého návrhu novely Zákona o sociálních službách, který byl vládě předložen v lednu roku 2024.
Ministerstvo práce a sociálních věcí se tak nadále snaží činit v oblasti prevence ztráty bydlení a řešení bezdomovectví kroky vpřed a zajišťovat občanům snazší přístup k bydlení, sociální práci i sociálním službám. Agenda bydlení je podpořena i projektem našeho resortu: „Podpora sociálního bydlení a jeho systémové zavádění v ČR,“ který kromě konzultantské a metodické činnosti pro realizátory také nadále poskytuje poradenství občanům v rámci Národního kontaktního centra. ( Projekt – Podpora sociálního bydlení (mpsv.cz) )
Zpracovala: Mgr. Natálie Pazderová, odd. koncepce sociální práce, sociálního bydlení a řešení bezdomovectví, MPSV