Semináře s vysokým počtem účastníků se zúčastnili rovněž zástupci České advokátní komory, občanských poraden a dalších neziskovek, oddlužovacích společností, inkasních agentur. Jednotliví aktivní účastníci se na tomto semináři věnovali dvěma zásadním tématům, kterými byly:
1. Kdo smí poskytovat poradenství v oblasti oddlužení,
2. Zda změkčit podmínky pro osobní bankrot nebo trvat na tom, že závazky se musí plnit?
Na semináři se rozvinula zajímavá debata, mimo jiné o postavení neziskových organizací v systému pomoci předluženým v rámci tohoto zákona. Názor předkladatele – Ministerstva spravedlnosti ústy pana ministra Pelikána vyjádřil názor – vtělený do novely je, že se neziskové organizace pro účely pomoci s vyplňováním návrhu na oddlužení budou muset registrovat (materiály z tohoto semináře naleznete na webové adrese: http://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=4006&td=19&cu=31 ). Tento názor potvrdila následně Poslanecká sněmovna PČR ve třetím čtení novely tohoto zákona ke konci minulého. Senát ČR pak s některými pozměňovacími návrhy tzv. technického rázu novelu insolvenčního zákona 19.1. 2017 schválil – blíže viz. http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/hlasovani?action=steno&O=11&IS=5828&D=19.01.2017#b17470
V Senátu ČR se k novele rozběhla pestrá debata. Novela zákona pro tzv. akreditované neziskové organizace umožňuje poskytovat potřebným lidem pomoc s vyplňováním návrhů na oddlužení. Garanční pravomoc pak dává do rukou, u těchto organizací, lidem s úplným vysokoškolským ekonomickým nebo úplným právnickým vzděláním magisterského stupně. Detaily role garanta by měly být stanoveny vyhláškou připravenou k novele insolvenčního zákona.
Mgr. Hynek Kalvoda
předseda výboru Asociace občanských poraden
hynek.kalvoda@obcanskeporadny.cz