"Oddlužení je první podmínkou, aby se lidem vyplatilo vůbec jít do práce," míní Navrátil. "Řada lidí si myslí, že by k lepší motivaci pomohla změna v systému sociálních dávek, ale podle mě je to až dalším krokem. Nejprve je třeba řešit předlužení lidí," uvedl Navrátil. Zatím podle něj neexistuje statistika, která by srovnala počet lidí, kteří jsou předlužení, s evidencí uchazečů o práci.

Podle ředitele Úřadu práce v Karlových Varech Kamila Řezníčka se s předlužením uchazečů pracovníci úřadu setkávají často. "Ale tyhle údaje jsou osobní a my je nemůžeme předávat dál. Není tak možné zjistit, jak velkého počtu uchazečů se tento problém týká," řekl dnes ČTK.

Navrátil ČTK řekl, že podle zaměstnavatelů až desítky procent těch, kteří do firem chodí jako uchazeči o zaměstnání, nemají ve skutečnosti zájem pracovat právě kvůli svému předlužení.

"Současný zákon o osobním bankrotu je nastaven tak, že mnoho lidí jej nemůže využít. Nakonec z toho těží jen firmy, které nabízejí půjčky za vysoký úrok. Ty by si měly uvědomit, že pokud půjčují za 25procentní úrok lidem na dávkách, musí počítat s tím, že z některých peníze prostě nedostanou," dodal Navrátil.

Jak ale dnes řekl ČTK ředitel odboru trhu práce ministerstva práce a sociálních věcí Štefan Duháň, zákon, který by například zamezil tomu, aby se dluhy mohly platit ze sociálních dávek, by v důsledku zase omezil podnikání firem, které půjčky poskytují. "My se proto radši zaměřujeme na prevenci a snažíme se lidem od škol až po seniory poskytovat základní ekonomické znalosti, aby vůbec věděli, co je půjčka," řekl Duháň.

Podle ředitele Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje Stanislava Kříže z průzkumu v Karlovarském kraji vyplynulo, že u oborů, které firmy v kraji nejčastěji poptávají, je až 70 procent lidí v předlužení, a nechtějí tak nastoupit do práce. Často se tak raději spoléhají na šedou ekonomiku.

"Využíváme zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."