Podle materiálu pro vládu prověřování z počátku letošního roku ukázalo, že až polovina informací a podkladů od klientů nesouhlasila. To vede ke zneužívání peněz od státu, uvedli autoři. Podle nich úřad práce dostává také stále víc účelových žádostí o příspěvky na bydlení. Efektivnější kontrola by tak prý pomohla státu výrazně ušetřit. Vyplácených dávek totiž přibývá a výdaje výrazně rostou. Sociální práci a inspekci ale úřady práce nestíhají.

Zatímco v prosinci 2011 vydaly úřady 135.600 dávek v hmotné nouzi za 460,9 milionu korun, letos v březnu jich bylo už 247.600 za 980 milionů. Doplatků na bydlení na konci roku 2011 vyplatili úředníci 27.200 za 77,9 milionu, letos v březnu pak 74.800 za 274,1 milionu korun.

Strukturu úřadů práce změnila reforma exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). V dubnu 2011 vznikl "superúřad práce" s krajskými pobočkami a kontaktními místy po republice. V lednu 2012 se úředníci přestali věnovat jen problematice zaměstnanosti, ale převzali i část agendy od radnic a začali vyplácet dávky. Získali také nový počítačový systém, který působil potíže. Letos na přelomu roku se navíc museli kvůli pochybením při výběru dodavatele vrátit zas ke staronovým programům.

V roce 2011 měl úřad práce podle podkladů pro vládu přes 8100 zaměstnanců. Od roku 2012 zaměstnával už jen 6200 lidí, s částí dávkové agendy převzal ale i 1950 úředníků od radnic. Jenže tam se problematice předtím věnovalo 3600 pracovníků. Chybělo tak 1650 sil, a to hlavně inspektoři a sociální pracovníci. Ti by se měli zaměřit na pomoc lidem v tísni a také ověřovat, zda mají klienti na podporu od státu i po čase nárok. Úředníci stihnou nyní zkontrolovat jen zlomek příjemců dávek. Přetíženost, problémy a stres přispívají ke konfliktům, větší nemocnosti i k fluktuaci pracovníků, uvedlo ministerstvo.

Kdyby ještě letos přibylo 600 zaměstnanců, vyšlo by to na zhruba 158,5 milionu korun. Peníze by resort našel ve svém rozpočtu. Na 1200 lidí by bylo potřeba ročně kolem 584 milionů korun. V příštím roce by se muselo vydat pak ještě dalších 45 milionů korun na pořízení 150 aut. Nejméně polovina přijatých zaměstnanců by totiž jezdila ke klientům a pracovala v terénu.

Kdyby se podle návrhu díky lepší kontrole podařilo uspořit pět až deset procent vyplácených dávek hmotné nouze, náklady na nové úředníky by se vrátily už v prvním roce. Do budoucna by mohly být úspory ještě vyšší. Ministerstvo práce navrhuje, aby se peníze na personální posílení pak použily z ušetřené sumy.

Úřady práce začaly pracovníky nabírat už loni. Kvůli vyplácení dávek se nestíhaly pořádně věnovat nezaměstnaným a zprostředkování míst. Celkem mělo nastoupit 700 lidí.

 

"Využíváme zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."