Tisková zpráva Asociace občanských poraden: á sněmovna druhou šanci lidem, kteří spadli do dluhové pasti? Na pořadu nadcházející schůze Poslanecké sněmovny je novela insolvenčního zákona, která by proces oddlužení otevřela pro více dlužníků.

„Dnes bohužel platí, že celé řadě dlužníků, kteří navštíví některou z našich občanských poraden, nemůžeme nabídnout žádné řešení“, říká Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden. „Jejich dluhy jsou totiž v takovém nepoměru k příjmům, že na oddlužení podle současných pravidel nedosáhnou, upozorňuje Kalvoda a pokračuje: „Zákon je nutné změnit tak, tak, aby nikdo nebyl doživotně odsouzen k životu mimo oficiální ekonomiku nebo z životního minima.“

 Vládní novela insolvenčního zákona, která si dala za cíl umožnit osobní bankrot všem poctivým dlužníkům, původně počítal se sedmiletou lhůtou, během níž by dlužník splácel  pod dohledem insolvenčního správce maximum možného, aniž by musel tak jako doposud splatit 30% svých nezajištěných dluhů. Po úpravách v ústavněprávním výboru jde do konečného hlasování návrh, podle kterého bude muset dlužník i nadále prokazovat schopnost splatit třetinu dluhů. Pokud ale na konci pětileté lhůty soud uzná, že dlužník dělal, co bylo v jeho silách, zbytku  dluhů ho zbaví, i když tuto podmínku nesplnil.

Podle Kalvody jde o variantu přísnější, ale stále lepší, než současný stav. „Bohužel už teď víme, že původní záměr umožnit vstup do oddlužení všem dlužníkům s poctivými úmysly, se nenaplní. Matky samoživitelky ani důchodci většinou nebudou mít dostatečný příjem.“ I proto ho těší, že výbor přijal též návrh na snazší oddlužení seniorů a lidí zdravotně postižených, jak jej prosazovala Kateřina Valachová (ČSSD). Bylo by rychlejší, bez dluhů by mohli být už za tři roky. „Do občanských poraden k nám totiž chodí hodně důchodců a jsou to velmi smutné příběhy. Zadluží se ve prospěch svých dětí či vnuků a ti je pak nechají bez pomoci.“

A co by Kalvoda vzkázal poslancům, kteří mají za to, že dlužníci jsou samí podvodníci a snazší oddlužení bude morálním hazardem, který poškodí věřitele? „Přijďte si odpracovat jednu „šichtu“ do naší občanské poradny, kam se dlužníci obracejí se svým trápením.“ Většina z nich si podle něj vůbec nepůjčila horentní sumy (často se jedná o částky do 10 000,- Kč). Ty z jejich dluhu udělaly až různé přirážky a sankce. Často se snaží splácet, co mohou, ale to mnohdy nestačí ani na zastavení dalšího růstu dlužné částky. „Pokud s tím politici něco neudělají, bude ten problém pořád narůstat. Už dnes je v exekuci skoro sedm set tisíc lidí“, uzavírá Kalvoda.

Asociace občanských poraden (AOP), z.s. působí v ČR od roku 1997. AOP sdružuje 38 členských poraden v celé ČR (ty provozují v současné době celkem 85 poradenských míst ve všech krajích ČR). Občanské poradny bezplatně radí lidem, kteří jsou v nepříznivé životní situaci. Nejčastěji poradny radí lidem v následujících oblastech: osobní či rodinné dluhy, bydlení, důchody, sociální dávky, spotřebitelské problémy, rodina a mezilidské vztahy, pracovně-právní problémy.

23. 10. 2018

Kontakt:
Hynek Kalvoda
Asociace občanských poraden, z.s.
Sabinova 3
Praha 3
777 257 568
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Video

KONFERENCE ASVSP 

  • Poslední články

  • Nejčtenější články

Odběr novinek