Tisková zpráva AOP ke konferenci ZAMĚSTNÁVÁNÍ MLADÝCH LIDÍ A VZDĚLÁVÁNÍ V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH

„Práci má každý, kdo ji chce“, hlásají titulky v novinách na základě údajů o současné míře nezaměstnanosti. To ale neznamená, že čerství absolventi nemají při vstupu na trh práce specifické těžkosti, se kterými se obracejí na pracovníky v občanských poradnách. „Pokud bychom měli shrnout, jak charakterizovat typického klienta absolventa z pohledu občanské poradny, můžeme říci, že je nezaměstnaný, nemá praxi, nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti z důvodu neodpracovaných 12 měsíců, přivydělává si občasnými brigádami, pracuje ale načerno bez smlouvy, mzda je mu vyplácena hotově, není evidovaný na úřadu práce, rodina ho již finančně nezabezpečuje, bydlí s kamarády, v horším případě jde o tzv. novodobé bezdomovce“, říká Hynek Kalvoda, předseda výboru AOP a doplňuje: „Setkáváme se i s tím, že absolventi mají dluhy a exekuce ještě před nástupem do prvního zaměstnání.“

 

O těchto a dalších problémech absolventů na trhu práce a opakovaných těžkostí s jejich uplatnitelností z pohledu občanských poraden budou odborníci diskutovat na mezinárodní konferenci s názvem Zaměstnávání mladých lidí a vzdělávání v sociálních službách, která se bude konat 19. dubna 2018 od 10:00 v Poslanecké sněmovna Parlamentu ČR v místnosti č. 48 – Konírna.

Sociální pracovníci musí umět absolventům zajistit co nejoptimálnější podporu a pomoc při jednání se zaměstnavateli, vysvětlit, kdy je nutné hradit zdravotní pojištění, upozornit na rozdíly mezi pracovním poměrem, dohodou o pracovní činnosti, dohodou o provedení práce. Pro dobrou orientaci v řešené problematice, ale i pro práci s klientem je nutné, aby se samotní sociální pracovníci neustále vzdělávali a prohlubovali své odborné znalosti a praktické dovednosti. Druhá část semináře je proto zaměřena na celoživotní vzdělávání v sociálních službách.

Mezi pozvanými odborníky nechybí vedle pracovníků občanských poraden zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Unie zaměstnavatelských svazů. Úvodním slovem seminář společně zahájí předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Mgr. Radek Vondráček a místopředseda sociálního výboru ing. Jan Bauer.

Za AOP:

Hynek Kalvoda, předseda výboru AOP

tel: 777 257 568

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

18.4.2018

Video

KONFERENCE ASVSP 

  • Poslední články

  • Nejčtenější články

Odběr novinek