Paní Vlasta by chtěla dát svůj život do pořádku, chtěla by vyřešit své předlužení a žít bez obav z návštěv exekutorů. Paní Vlasta se obrátila na občanskou poradnu s žádostí o pomoc.

Tisková zpráva Asociace občanských poraden (AOP)

 

1. 10. 2018

Takových příběhů evidují občanské poradny po celé republice stovky a tisíce ročně. Občanské poradny pomáhají předluženým lidem s podáním návrhu na oddlužení, ale pomoci mohou i s vysvětlením, co je to platební rozkaz a jak proti němu podat odpor. Zájemci se zde mohou dozvědět, co nemůže exekutor označit a zabavit v rámci prováděné exekuce na movité věci, časté jsou i dotazy k nezabavitelnému minimu při exekuci provedené na mzdu povinného a řada dalších.

Není vyloučeno ani to, že přijde klient s dotazem, jak se přihlásit do insolvenčního řízení, říká Mgr. Hynek Kalvoda, předseda výboru AOP, a vysvětluje: „Lidé se totiž dostanou do finančních potíží i tak, že půjčí to málo, co mají, třeba v rámci širší rodiny a pak se stanou věřiteli s těžko vymahatelnou pohledávkou. I zde se jedná o lidi, kteří se málo orientují v zákonech a předepsaných postupech. Na právníka však peníze nemají a tak vyhledají naši službu, která je pro ně bezplatná a přitom kvalitní.“

Hlavní náplní činnosti občanských poraden však zůstává předlužení. Lidé si naberou půjčky, pak přijdou rodinné problémy, rozchody, či nemoc a dluhy není, jak splácet. „V tu chvíli samozřejmě nemůžeme lidem říkat, že si vše měli předem lépe rozmyslet a raději si půjčky nebrat, říká Kalvoda. „Spíše než jakékoli kázání se klient potřebuje zorientovat ve vlastní situaci, aby mohl zvolit co nejlepší postup a zastavil další nárůst dluhů, který je obvykle způsoben právě nečinností a odkládáním řešení.“

I přesto ale Kalvoda zdůrazňuje, že prevence je důležitá. V praxi občanských poraden se totiž často setkávají s lidmi, kteří se zadluží zcela neodpovědně, na nákup vánočních dárků, na dovolenou a podobně. „Před tím bych opravdu rád varoval“, uzavírá Kalvoda a upozorňuje, že kromě přímé pomoci klientům v občanských poradnách, se AOP i jednotlivé občanské poradny také zabývají přednáškovou činnost či pořádáním seminářů na témata spojená se sociální oblastí. AOP aktuálně též vydává brožurku Průvodce dluhovou pastí pro Pražana (který vznikl s laskavou podporu Magistrátu hl.m. Prahy), ve které jsou odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

Za AOP
Hynek Kalvoda, předseda výboru AOP
tel: 777 257 568
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Video

KONFERENCE ASVSP 

  • Poslední články

  • Nejčtenější články

Odběr novinek